“Укртранснафта” не поїхала на переговори щодо нафтопроводу “Дружба”

“Укртранснафта” не поїхала на переговори щодо нафтопроводу “Дружба”

АТ ”Укртранснафта” не брала участі у переговорах у Москві, де російська та польська сторони обговорили компенсацію збитків внаслідок потрапляння забрудненої російської нафти до трубопроводу “Дружба”.

Як повідомив представник компанії, “Укртранснафта” обслуговує українську ділянку південної гілки нафтопроводу “Дружба”, в той час як транспортування нафти до Польщі відбувається по північній гілці через територію Білорусі.

В ході переговорів Росія та Польща дійшли домовленостей щодо загального розуміння принципів, за якими буде розраховуватися розмір компенсацій, проте конкретні суми не обговорювалися.

Відновлення транзиту нафти до Польщі північної гілкою “Дружби” заплановане на 9 червня.

Ситуація викликала занепокоєння українських експертів щодо того, чи вдалося Україні досягти безпечного рівня енергонезалежності від Росії, яка у даному випадку виявила свої слабкі сторони як постачальник. Фахівці підкреслюють, що Україна використовує нафту власного видобутку або завезену диверсифікованими постачальниками. І хоча серед поставленої до України нафти значна кількість має російське походження, на енергобезпеку країни це не вплине.

Як вдалий приклад наводиться трубопровід “Прикарпатзахідтранс”, який цього року отримав нового мажоритарного власника – білоруську компанію “Нафтобітумний завод”. Український нафтопродуктопровід має потужності для транспорту якісного дизельного палива з підприємств Білорусі для внутрішніх потреб України, а також до країн Євросоюзу. Експерти стверджують, що хоча білоруські виробники при цьому працюють на нафті Urals (Росія), прибутки від експорту нафтопродуктів “годують” білоруський бюджет, а не Москву.

Нагадаємо, 19 квітня концерн “Белнефтехим” повідомив про надходження забрудненої органічними хлоридами нафти із Росії, після чого Польща і Україна призупинили прийом “чорного золота” на невизначений термін. “Укртранснафта” відновила транзит 11 травня. Збитки українського оператора від припинення транзиту склали близько 1 млн євро.