У першого українського хмарочоса ювілей

[:ua]7 листопада 1928 року у Харкові урочисто відкрили будинок Державної промисловості, який на той час став найвищою будівлею СРСР, а за деякими даними – і Європи. Вищі небосяги вже були у США, але, на відміну від них, Держпром уособив ще й новий архітектурний стиль – конструктивізм, який стане візитівкою Харкова XX століття.
Для будівництва Держпрому на ділянці у понад 10 тисяч кв. м. використали більше 1300 вагонів цементу, 9000 тон металу, 3700 вагонів граніту та 40 тисяч кв. м. скла. Прогресивним був і метод побудови – так звана «плаваюча опалубка». Він надав будівлі неймовірної стійкості. В 1943 році, відступаючи з Харкова, німецькі війська замінували Держпром. Вибух стався, але будівля вистояла, постраждали лише унікальні склопакети. Зараз подібний метод будівництва хмарочосів використовують у сейсмонебезпечних зонах Японії.
Напряму Держпром пов’язаний і з історією українського телебачення. В 1955 році найвищу башту небосяга прикрасила телевізійна антена. Вона не лише збільшила висоту будівлі до 108 метрів, а й допомогла зробити Харків першим європейським містом, де телебачення запрацювало відразу на двох каналах.
Наразі триває кампанія за внесення будівлі до реєстру Світової спадщини ЮНЕСКО. Це дозволить залучити до реконструкції масштабної споруди іноземні інвестиції.
Уособивши прогресивні погляди XX століття Держпром залишається сучасним і сьогодні, продовжуючи надихати митців. Нещодавно володар Grammy-2017 британський дует Twenty One Pilots використав Держпром у своєму кліпі для створення утопічного міста майбутнього.

 [:]