Шоколад у світі дорожчає через нестачу какао-бобів.

[:ua]Солодке життя може подорожчати. Попит на шоколад зростає, а країни-постачальники бобів не можуть задовольнити запити усього світового ринку. Особливо погіршує ситуацію скорочення поставок із західної Африки. Через посуху – низький врожай! Скаржаться головні постачальники какао-бобів: Кот-д’Івуар і Гану. Деревам какао потрібна постійна тепла погода і стабільно висока вологість. Тому вони ростуть тільки на територіях біля екватора. Але через зміну клімату й ця площа під кавові плантації скоро не згодиться. Уже кілька років учені працюють над створенням витривалих видів шоколадних дерев. Та посуха – не єдина проблема виробників какао-бобів. Цілі плантації знищують шкідники. І як боротися з ними – теж невідомо.
Англійці створюють лабораторії, аби захистити поставки какао-бобів. Так звані «медпункти». Там перевіряють кожне дерево – яке перевозять з однієї країни в іншу. Визначають хвороби або віруси, якими какао-дерева можуть бути заражені. А вже тоді відправляють на обробку та переробку. Розмістити карантинний центр у Великій Британії вирішили не випадково.

 ЕНДРЮ ДЕЙМОНД – ГОЛОВА КАРАНТИННОГО ЦЕНТРУ :
«Якщо дерева какао перевозять з однієї країни в іншу, то дуже важливо помістити їх на карантин. Причина, чому центр знаходиться у Великій Британії, – у тому, що тут ми не вирощуємо какао, тому немає загрози зараження».

Через віруси та шкідників фермери щороку втрачають ледь не половину врожаю. 90% какао вирощують на дрібних, родинних фермах – тому вирішувати проблему в глобальних масштабах – непросто. Епідемії намагаються зупинити або хоча б обмежити на рівні країн.

 ЕНДРЮ ДЕЙМОНД – ГОЛОВА КАРАНТИННОГО ЦЕНТРУ:
«У деяких країнах, які вирощують какао, є правило: якщо вони отримують новий сорт дерев, то рослини повинні пройти карантин у третій країні».

Шкідники та віруси – які вражають какао – дуже підступні. І перші симптоми захворювання помітні не одразу – тому дерева можуть бути на карантині по кілька років. Плантації – такі вразливі тому що какао завжди було дикою рослиною й не проходило селекцію – після якої будь-яка культура стає стійкішою і до погодніх умов, і шкідників. Тепер учені намагаються наздогнати втрачене – і створити надійний сорт – щоб світ точно не зостався без шоколаду.
[:]