fbpx

Погода

Історія “Шнобелівської” премії

   За кордоном

Припиніть мені нудно! … Без цього вигуку маленької дівчинки із зали Гарварду не починається жодна «Шнобелівська премія». Її отримують автори найбезглуздіших наукових досліджень. За 27 років існування кумедної пародії вручили більше ніж 700 смішних, але справжніх нагород. Однак, в історії є випадки, коли лауреати Шнобелівської премії, згодом ставали лауреатами Нобелівської.

Експерименти, які спочатку змушують засміятися, а потім задуматися – такий девіз гумористичної пародії на справжню церемонію. Вперше світ побачив її 1991 року. Ідея створення виникла у Марка Абрахамса. Чоловік – редактор наукового видання «Літопис неймовірних досліджень». Він щоденно отримував безліч питань від людей: як їм стати Нобелівськими лауреатами? Деякі з них пропонували настільки божевільні ідеї, що одна тільки сміливість продемонструвати світові свої відкриття була гідною хоч якоїсь нагороди. І Марк вирішив створити, щось подібне на справжню «Нобелівську премію» тільки, аби ці таланти нарешті змогли розкритися на повну.

Вручення Шнобелівської премії відбувається з не меншим розмахом, ніж її оригінал! У призначений час в Гарвард з’їжджаються ошатно вбрані лауреати, які чекають своєї черги вийти на сцену.

Виступ учасників обмежено суворими часовими рамками. Не більше 60 секунд. Потім визначають найоригінальніших десять винахідників. А у нагороду дарують медалі з фольги, щелепи на підставці, пам’ятні сертифікати, підписані власнорУч трьома нобелівськими лауреатами. До речі, журі теж мають бути в образі. Хтось у бутафорних окулярах, інші клеять накладні носи та одягають кумедні костюми. Ще однією традицією нагородження є запускання на сцену паперових літачків, які потім мусять прибирати професори з фізики. Щоправда, нещодавно, цю традицію відмінили – з міркувань пожежної безпеки.

Переможці, також, отримують і грошову винагороду. Купюру в десять трильйонів зімбабвійських доларів. Це близько сорока американських центів. Церемонію нагородження транслюють по американському телебаченню і радіо на декількох мовах. Її також можна дивитися у прямому ефірі на офіційному сайті премії.