Порошенко підписав Кодекс про банкрутство

Президент України Петро Порошенко 15 квітня повідомив, що підписав Кодекс з процедур банкрутства.

На відміну від нині чинного Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», новий Кодекс вводить інститут банкрутства фізичних осіб, а також докладно регламентує діяльність арбітражних керуючих як ключових фігур у процедурах банкрутства, визначає електронний аукціон єдиним методом продажу майна боржника.

Закон також передбачає п’ятирічний перехідний період, який дозволяє реструктурувати іпотечні валютні кредити. Умови реструктуризації цих боргів викладені у Прикінцевих положеннях Кодексу.

Крім того, через рік після публікації Кодексу втрачає чинність мораторій від 2014 року на вилучення квартир боржників.

Положення Кодексу набувають законної сили через півроку після офіційної публікації – у вересні 2019 року. За цей час Мінекономрозвитку та Мінюст мають розробити усі необхідні підзаконні акти, зокрема порядок реалізації майна боржників-банкрутів та адміністрування електронної торгової системи.

Відповідний законопроект №8060 було ухвалено Верховною Радою ще 18 жовтня 2018 року. За це проголосували 237 народних депутатів. Законодавчий документ також отримав підтримку з боку експертів Міжнародного валютного фонду та Світового Банку.

Кодекс про банкрутство – це болісне, але не найгірше розв’язання “валютно-іпотечного вузла”, вважає правовий експерт та громадський діяч Богдан Хмельницький. На його думку, мораторій на вилучення кредитного житла лиш на деякий час заморозив проблему – він заспокоїв боржників, постраждалих від падіння гривні, та спричинив великі проблеми для банків.

Сталося так, як і попереджали. Банкам заборонити виганяти боржника на вулицю, якщо він з родиною проживає у заставному житлі. Іпотечники розійшлися по домівках, геть розслабилися та перестали платити за кредитами – а навіщо? А ось банки напружилися. Замість “кредитного Майдану” Україна дістала щастячко у вигляді наймасштабнішої банківської кризи, яка забрала половину наших банків та 38% ВВП. Ті банки, що вижили, досі тягнуть величезний чемодан без ручки – від 50% “мертвих” кредитів, за якими продовжує капати непідйомний борг. У “Приваті” таких найбільше – 80%. Щоб акуратно, найменшою кров’ю розв’язати цей вузол, конче потрібен Кодекс”, – переконує Б.Хмельницький.

Залишити коментар

Надіслати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.