Імпорт білоруських нафтопродуктів не є енергозалежністю від Росії - експерт

Україна може спокійно імпортувати продукцію білоруських НПЗ, що переробляють нафту з Росії, і це не вплине на енергонезалежність. Експерт ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук в ефірі “Студії 8G” на “8 каналі” пояснив, чому білоруський дизель не вважається продуктом РФ.

“Право власності на нафту чи нафтопродукти змінюється тоді, коли сплачені кошти. Якщо Білорусь заплатила за російську нафту, переробила її на своїх підприємствах і дає Україні на експорт – то нам немає різниці, звідки коріння тієї нафти. Це нафтопродукти виробництва Білорусі. Надходження до бюджету від цих нафтопродуктів підуть не Російській Федерації, а Білорусі”, – наголосив Леонід Косянчук.

Фахівець також зазначив, що експорт продуктів нафтопереробки – це дуже важлива складова наповнення дохідної частини білоруського бюджету. На його думку, для Білорусі український ринок є преміальним за рахунок доброї логістики та великої кількості транзитних трубопроводів з Білорусі у напрямку України та ЄС. Зокрема, таким є нафтопродуктопровід “Прикарпатзахідтранс”, що віднедавна перейшов у власність білоруської нафтопереробної компанії “Нафтобітумний Завод”. Українською трубою білоруси планують здійснювати як експорт нафтопродуктів в Україну, так і транзит до країн Євросоюзу.

“Для нас найголовніше те, що “Прикарпатзахідтранс” дає якісний дизель, дуже конкурентноздатний по ціні. Йому альтернативи немає, всі рівняються на цей дизель”, –  зазначив Л.Косянчук.

Водночас, експерт попереджає про те, що Україна все ще не є достатньо незалежною як від Росії як постачальника нафти і газу. Він рекомендує зменшувати залежність від трубопроводів і розвивати альтернативні шляхи постачання нафтопродуктів, такі як реверсне прокачування з Європи, а також транспортування морем з подальшим розповсюдженням залізницею.

“Ми не знаємо, як поведеться Російська Федерація у короткостроковій перспективі, а тим паче – у довгій перспективі. Сьогодні, наприклад, Росія призупинила транзит туркменського скрапленого газу через свою територію. Людям, які займаються реалізацією скрапленого газу, потрібно дуже швидко думати про альтернативні шляхи. Диверсифікація ринку – це надзвичайно важлива складова енергетичної безпеки держави”, – наголосив експерт.

Залишити коментар

Надіслати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.