Газові баталії: хто крайній?

Лебідь, рак і щука! Це ситуація на українському газовому ринку. Тільки головні персонажі в цій байці — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), облгази та «Нафтогаз України». А фінансує виставу за традицією — український народ.
На останній селекторній нараді за участі прем’єр-міністра і очільниці Нацкомісії всі стріли полетіли в управління облгазів. Мовляв, незаконно приводять кількість споживання до стандартних умов і малюють додаткові декілька відсотків у платіжках громадян. Паралельно в НКРЕКП видають 42 постанови, які начебто забороняють це робити компаніям і вирушають до них з перевірками.
Однак ситуація і справді цікава. Адже споживання газу до стандартних умов облгази приводять згідно із чинним законом про ринок природного газу, а також керуються нормативно-правовими документами, які затверджували і ухвалювали у самому ж НКРЕКП.
Зараз в НКРЕКП почали перевірки облгазів щодо приведення споживання до стандартних умов. Хоча це їхнє ж рішення. Водночас у газорозподільчих компаніях скаржаться: замість цих ігор краще б переглянули тарифи за транспортування природного газу. Адже для українців ціна газу зростає періодично, а за транспортування компанії отримують в середньому 7% — близько 50-70 копійок. І працюють у збиток.
Незрозуміла ситуація і з встановленням лічильників та обліком споживання газу українцями. Уряд рекомендував «Нафтогазу» за власний кошт встановити лічильники у оселях. Там відповідають — можуть це зробити виключно за умов прямого контракту між «Нафтогазом» і споживачем. Тобто без посередництва облгазів. Однак, це шлях до тотальної монополії, яка і так панує на ринку газу.
Тож, чи знайдуть крайнього у газових баталіях — залишається інтригою. Зараз же і регулятор, і облгази зайняті позаплановими перевірками, результати яких є сподівання будуть публічними. А поки сторони шукають крайнього українці накопичують борги і готуються до чергового здорожчання. Бо ж і зараз ціни вже непідйомні для більшості домогосподарств.

Залишити коментар

Надіслати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.