Набули чинності зміни до закону про правила трансплантації

31 березня набув чинності Закон № 2694-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”.

Новий закон регулює питання переходу від паперового реєстру донорів та реципієнтів до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Вона повинна бути створена Кабміном до 1 січня 2020 року. До цього часу діятиме старий реєстр донорів та реципієнтів на паперових носіях, а рішення про можливість чи неможливість проведення операцій прийматиметься лікарським консиліумом.

Створено порядок реєстрації нової професії – трансплант-координатора при кожному лікувальному закладі, де проводиться пересадка органів. До затвердження професійних стандартів та кваліфікаційних характеристик нової посади функції трансплант-координатора виконуватиме уповноважена особа, призначена наказом керівника медичного закладу.

“Живий донор” чітко визначений новим законом як повнолітня дієздатна фізична особа, яка добровільно дала письмову згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації. Таку згоду, згідно з нововведенням, можна буде підписати навіть у свого сімейного лікаря, який вноситиме донора до новоствореного електронного реєстра.

Віднині законом дозволяється живе донорство гемопоетичних стволових клітин у віці до 18 років. Дитина та/або її законні представники може надати згоду бути донором кісткового мозку для свого повнорідного брата чи сестри, якщо є загроза життю, і не знайшли сумісного дорослого донора.

До поняття “близькі родичі та члени родини”, поряд із подружжям та кровними родичами, внесено також цивільні подружжя.

Українські правові експерти неоднозначні у думці, наскільки сприятиме новий закон розвиткові в Україні ринку “чорної трансплантології”. При цьому однозначною є думка, що процедура регулювання трансплантології зробить можливими легальні операції з пересадки органів в Україні, і таким чином тисячі пацієнтів отримають шанс на повноцінне життя.

Богдан Хмельницький, адвокат, експерт:

  • Я бачив активістів, що зібралися в день ухвалення закону під Верховною Радою, чекаючи результатів голосування. Я бачив їхні очі. Ні, це були не “чорні трансплантологи”. Переважно – родичі тяжко хворих українців, які місяцями чекають на своє серце, нирку, кістковий мозок… Якщо чесно, “чорна трансплантологія” – дещо перебільшений народний міф. Не треба бути медиком, щоб уявити собі складність та високу технологічність операції, високі ризики та необхідність спостерігати пацієнта решту його життя. Новий закон в Україні навряд чи зможе зменшити чи, навпаки, інтенсифікувати чорний ринок. Але це – важливий закон про те, як допомогти тисячам хворих легально, прозоро і “по-білому”.